Tuż przed 27. Finałem WOŚP i po zdobyciu Złotego Effie w kategorii Business Marketing Solutions za projekt "Fundacja WOŚP gra ze sponsorami" zastanawiamy się, jakie zmiany można dostrzeć na przestrzeni lat we współpracy ze sponsorami.
Dzisiaj sponsorzy mają inne oczekiwania niż jeszcze kilka lat temu. Kiedyś wystarczyło jedynie pokazać przy evencie ich brand, żeby można było nawiązać długofalową współpracę. Obecnie nasi potencjalni partnerzy muszą mieć pewność, że wspólne działania przyniosą zakładany efekt - potrzebne są badania, liczby, estymacje. Potrzebne są też dziesiątki pomysłów, z których można wyłuskać ten jeden konkretny, który ostatecznie zostanie zrealizowany. W czasie organizacji eventów celem jest nie tylko realizacja wyników wizerunkowych, ale także sprzedażowych. Jeśli chcemy, żeby sponsor wszedł w projekt z całą mocą - musimy go przekonać, że jego zaangażowanie zaprocentuje w sposób, który jest dla jego biznesu istotny. Dlatego uważam, że odpalanie nowych projektów, które mają być finansowane przez sponsorów jest dzisiaj naprawdę trudne. Nie jesteś w stanie przekonać sponsora, żeby zaangażował się w nowy projekt, jeśli sam nie masz 100% pewności, że będzie on efektywny. Co więcej - nie tylko musisz być tego pewien, ale musisz mieć umiejętności, które przekonają do tego także innych.
Złote Effie w kategorii Business Marketing Solutions za projekt Fundacja WOŚP gra z partnerami, fot. Robert Bartosiewicz
Zmienia się też sposób, w jaki marki angażują się w sponsorowane przez siebie wydarzenia. Świetnym przykładem są tu Finały WOŚP, w który na wielu płaszczyznach włączają się sponsorzy: wspierają działania Orkiestry, organizują strefy przed Pałacem Kultury i Nauki w czasie głównego koncertu, ale także organizują zbiórki i zabawy online. Dla marek coraz ważniejsze jest nie tyle pokazanie swojego brandu, a tworzenie zaangażowanej społeczności. Akcje takie jak #Mastercardgrazwosp i eSkarbonka WOŚP tworzone przez Mastercard czy podwajanie wpłat klientów przez mBank pokazują, że dla ludzi ważne jest wybieranie tych marek, które mają pozytywne konotacje i to właśnie w ich projekty chcą się angażować. Akcje z okazji Finału czy Festiwalu poprawiają wizerunek marek, ale dodatkowo mają także wpływ na późniejsze działania użytkowników. Badania Universal McCann z 2015 roku potwierdzają to, czego możemy się domyślać - jesteśmy emocjonalnie związani z markami, których treściami dzielimy się w sieci. Najchętniej robimy to w przypadku wpisów, które pozwalają nam zyskiwać uznanie i akceptację społeczną. Dzięki realizacji tego typu przedsięwzięć - marki mają szansę na to, że i w późniejsze projekty (już komercyjne) użytkownicy nadal będą chętnie się włączać. Potwierdzają to zresztą insighty, które zbieramy po każdym wydarzeniu, ale zauważalne różnice widać także po badaniach, które realizują same marki. Potwierdzają to też nagrody, które współpracujące z nami firmy otrzymują za działania realizowane na rzecz WOŚP. Tylko dzięki ostatniemu Finałowi 24-godzinny Live Stream zrealizowany przez Play otrzymał Innovation Award, a do mBanku trafił Złoty Bankier.
Real Time Marketing w wykonaniu mBank po przekazaniu 7 milionów w czasie 26. Finału WOŚP
Komentarze na profilu mBank kilka miesięcy po 26. Finale WOŚP
eskarbonka.wosp.org.pl z okazji 26. Finał WOŚP - akcja realizowana m.in. przez Boscatę